Полезна информация
Разстояние от Триград: 2 километра
Цена за посещение:
- възрастни – 8 лв.
Работно време:
Лятно: понеделник-неделя 10.00-17.00
Зимно: понеделник-неделя 10.00-16.00
Влизането е на всеки кръгъл час. Групата е от минимум 10 човека придружени от екскурзовод. Първото влизане за деня започва в 10.00, а последното в 16.00 през зимата / в 17.00 през лятото.
Наличен безплатен паркинг
Температура в пещерата: 8 градуса целогодишно
Дължина на пещерата: 1000 метра, от които достъпни за туристи 350 метра.
Продължителност на обиколката: 30-40 минути
Разходката в пещерата започва през изкуствено прокопан тунел с дължина от 150 метра. Именно в него екскурзоводът ще ви запознае с историята на пещерата и легендите свързани с нея.

След беседата, тунелът ще ви отведе до стълби водещи към така наречаната Бучаща зала, в която отеква грохотът на водопада.


Както и сами ще се убедите залата е с внушителни размери. Ако погледнете надясно ще видите голяма фигура на античен мъж, издълбана в скалите. В Бучащата зала ще чуете още една кратка беседа свързана с така нареченият сифон, който поглъща всичко. След това екскурзоводът ще ви отведе до стълбите, където следва да решите дали искате да се качите по тях и да излезете през входът от който е открита пещерата или да се върнете през тунела заедно с екскурзовода. Ако изберете първият вариант трябва да изскачите 280+ стълби, но ще можете да видите водопада от по-близко. Изкачването по стълбите не е толкова трудно, колкото звучи, тъй като има изградени няколко панорамни площадки на които можете да си почивате. Когато изкачвате стълбите се стремете да спазвате известно разстояние от хората пред вас, тъй като стълбите са мокри и при стъпване хвърчи вода от подметките. Също така имайте едно наум, когато се изправяте, тъй като на места скалите са по-ниски и можете да си ударите главата.

За любопитните:
Името на пещерата идва от формата на входа й (сега изход) наподобяващ дяволска глава. Старото й име е Клокотник и идва от чуващият се на входа на пещерата грохот от вода. Пещерата е формирана впоследствие на пропадането на земни пластове. В нея липсват образувания като сталактити, сталагмити и сталактони, тъй като е на възраст около 175 000 години, което я прави сравнително млада. Бучащата зала е образувана от пропадането на Триградската река в пещерата. Резултат на това е каскадата от 18 водопада, най-големият от които е с височина от 42 метра и е считан за най-големият подземен водопад на Балканите. Водите на водопада се губят в сифон с дължина над 150 метра, за който се вярва, че каквото влезе в него не излиза. След него следва 60 метрова галерия, през която реката напуска пещерата и отново се показва на повърхността. Известно е, че през 1968 след поройни дъждове реката придошла и помела по пътя си над 350 кубика дървен материал, който увлечен от бурните води потъва в пещерата. Местните хора чакали на изхода, където реката напуска пещерата, но нито една треска не е излязла. По-късно е направен опит с оцветители на водата, които показват, че са необходими два часа, за да може водата да измине пътя от входа на пещерата до изходът. След направени изчисления учените установяват, че за това време със скоростта, с която се движи водата, оцветената такава е изминала 40 км из дебрите на Дяволското гърло. През 1970 двама варненски водолази – Сияна Люцканова и Евстати Йовчев правят опит да се гмурнат във водите на пещерата, но за съжаление изгубват животът си. След инцидента опитите за изучаване на сифона от хора са преустановени.
Легендата за Орфей
Според легендата Дяволското гърло е входът към подземното царство на Хадес и именно тук Орфей слязал, за да върне от света на мъртвите своята любима Евридика. Хадес приел да я върне при условие, че Орфей не поглежда назад към нея. Двамата тръгнали, но когато стигнали до залата с водопада, Орфей спрял да чува стъпките на любимата си, при което уплашен се обърнал да провери дали върви след него. Това нарушило условието на Хадес и Евридика останала завинаги в подземното му царство. Орфей пролял толкова много сълзи, че от тях в подземното царство бликнал ручей. Днес в Дяволското гърло можете да видите малък ручей, от който тече лековита вода, а хората вярват, че носи късмет.
Какво друго можете да посетите в района?
- Водопад Триград – 2.5 км
- Парк на Родопската билка Триград – 0.700 метра
- Музей на мечката – 0.700 метра
- Орфеев връх – 2.5 км
- Вълчи камък – 12.00 км
- Скално образование “Дяволски мост” – 13.4 км
- Панорамна площадка Орлово око – 13.9 км
- Ягодинска пещера – 16.00 км
- Екопътека “Дяволската пътека” – 19.0 км