Прекрасната крепост “Баба Вида”, пейките с гледка към Дунава, светлината на десетките цветни лампички в парка, тишината и спокойствието са първите думи, които изникват в съзнанието ми, когато си спомня за разходката ни до Видин. Видин е от онези български градове, в които сякаш времето е спряло, но това всъщност е още една причина поради която си заслужава да го добавите в списъка си с дестинации.
Крепостта Баба Вида
Счита се, че това е единствената напълно запазена крепост в България. Построена е в края на X век върху останките на античната крепост Бонония. Завършен вид добива през XIV век по време на управлението на при Иван Срацимир. Крепостта заема площ от 9,5 декара и е обиколена от ров с ширина 12 и дълбочина 6 метра. От постройките от този период днес са останали сравнително малко. Най-запазени са стената и кулите, които са разположени към река Дунав. Византийски хроники сочат, че Видинската крепост е издържала 8-месечна обсада от византийските войски, водени от император Василий II през 1003 година. Византийците все пак успяват да влязат в крепостта, но с подкуп и измама. До XVIII век крепостта служи за отбранителни цели, а след това за оръжеен склад и затвор. В ниша при южния ъгъл на крепостта е запазена бесилката на затвора. В периода след Освобождението до края на Първата световна война (1914-1918) крепостта е предоставена на военните власти и достъпът до нея е ограничен.
Легенда за името на крепостта
” Живял някога български болярин, заможен и много имотен. Обширните му владения се простирали на територии от Карпатите до Стара планина. Имал 3 дъщери – Вида, Кула и Гъмза. Когато се споминал, сестрите разделили имотите му помежду си. По-малките сестри прибързали в избора си на съпруг – Гъмза се омъжила в земите на сръбския Гъмзиград, а Кула се задомила в българския град Кула. Случили обаче на лоши съпрузи, които пропилели бащиното им наследство с лека ръка и изгубили всичко. Най-възрастната сестра Вида не се задомила, а останала цял живот сама. Изградила замък, където доживяла до дълбока старост. Крепостта успешно защитавала поданиците и земите ѝ от чужди нападения. След смъртта на Вида местните хора в знак на благодарност нарекли замъка “Баба Вида” или „Бабини Видини кули“.
Лятно работно време: 9.00 – 18.00 ч.
Зимно работно време: 9.00- 17.00 ч.
Цена на билета: възрастни 7 лева / ученици и пенсионери 3 лева
След като разгледате крепостта не пропускайте да минете покрай нея и по време на вечерната си разходка по брега на Дунава. Крепостта се осветява, а до нея има пейки на които можете спокойно да се насладите и на вечерната й красота.
Какво друго да посетите
- Музей “Кръстата казарма” – сградата е построена е през 1801 година за нуждите на османските войски в града и е била свързана с намиращата се наблизо оръжейна работилница. След Освобождението служи за съд и казарма на българската войска. В момента в нея е разположена етнографска експозиция, която представя традиционната култура на населението от Видинска област от края на XIX до 20-те години на XX век. Експозицията представя основни земеделски дейности като оран, сеитба, жътва, вършитба и сенокос, а също и лозарство, винопроизводство и риболов.
Цена: възрастни 4.00 лв. / ученици, студенти и пенсионери – 2 лв.
Лятно работно време: понеделник – петък 8.30 – 19.00, събота и неделя 9.30 – 18.00
Зимно работно време: понеделник- петък 8.30 – 16.30, събота и неделя 10.00 – 16.30
- Къщата с куклите – видинчани нарекли къщата с това име заради четирите изправени женски фигури, поставени на главния корниз на предната и задната фасада. Фигурите са изработени в стила на старогръцките музи – покровителки на изкуствата и науката, но се отличават от класическите образци и не са тяхно копие. Къщата е построена през 1890 година за жилище на занаятчии. Помещенията са декорирани със стенописи, които са запазени само в коридора и в две от стаите. В една от стаите е съхранен изрисуваният таван. Той е под формата на кръг с вписан в него квадрат. Кръгът е разделен на 8 отделни части и всяка е богато орнаментирана, заедно с ъглите на тавана и центъра. В другата стая композицията е с правоъгълна форма и в нея има квадрат с два правоъгълника. В квадрата има кръг, допрян до други 4 малки квадрата.
- Стамбол Капия – по време на разходката ви в централната част на града няма как да пропуснете портата Стамбол Капия. Тя е построена през втората проловина на XVII век, когато е била част от укрепената част на град Видин – “Калето”. За построяването и е използвана много модерна за този период укрепителна система. Стамбол капия е най-известната порта от крепостта, защото през нея минавал пътят за Цариград, или както го наричали тогава Стамбол.
- Крайдунавски парк – приятен за разходка както през деня, така и вечерта. Пейките до реката са прекрасно място за наблюдаване на красивите дунавски залези. Има разнообразие от местенца за хапване.
Това са местата, които на нас ни се сториха най-интересни, за времето с което разполагахме, но ако се чудите какво още да разгледате във Видин, можете да се насочите и към Исторически музей “Конака”, Епиграфски център и лапидариум, Хаджиангеловата къща и Художествената галерия “Никола Петров”.